2012. június 3., vasárnap

Májusi vendégeink a népművészet elkötelezettjei

Májusi klubülésünkön két rég várt vendég érkezett hozzánk: Igyártó Gabriella, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének ügyvezető igazgatója és Gyulay Mária, szervező-idegenvezető, az igazgató asszony "jobbkeze", régi Zontián társunk.




A beszélgetésen sor került a népművészet éltető erejének megemlítésére, az idén 30 éves szövetség méltatlan helyzetére, de természetesen olyan kis titkokat is megtudhattunk, hogy az igazgató asszony melyik népművésztől szerezte be gyönyörűséges kiskabátját! Régi Zontián társunk pedig arról mesélt, hogyan vonzotta magához a népművészet, mit tanult (néhány apró szépséget el is hozott nekünk megmutatni!) és mindez miképp kamatoztatható a női létben, a női élet megélésében.
Köszönettel megkaptuk a december-januári, az olaszországi Giffoni városában megrendezett betlehem-kiállításról szó kiadványt, amelyben a ZC Budapest támogatóként szerepel.

<embed type="application/x-shockwave-flash" src="https://picasaweb.google.com/s/c/bin/slideshow.swf" width="400" height="267" flashvars="host=picasaweb.google.com&hl=hu&feat=flashalbum&RGB=0x000000&feed=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google.com%2Fdata%2Ffeed%2Fapi%2Fuser%2Fzontabudapest%2Falbumid%2F5749829140777560369%3Falt%3Drss%26kind%3Dphoto%26hl%3Dhu" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed>




2012. március 13., kedd

Járóka Lívia EP képviselő asszony levele konferenciánkra


Tisztelt Hallgatóság!

Köszönöm szépen a lehetőséget, hogy megosszam Önökkel a gondolataimat a roma nők helyzetével kapcsolatban.

A roma nőket számos kutatás, mint Európa társadalmilag legsérülékenyebb csoportját azonosítja, akiknek a többszörös hátrányos megkülönböztetés miatt súlyosabb problémákkal kell szembenézniük, mint a roma férfiaknak, vagy a többségi nőknek. Sok roma lány még az alapfokú oktatást sem végzi el és a középfokú oktatásban meglévő elfogadhatatlanul nagy különbség 60%-ra rúg egyes régiókban. A nők oktatása különösen meghatározó az egyes közösségek iskolai teljesítményére és a lányok hiányos, vagy nem megfelelő képzése nem csak rájuk nézve hátrányos, de a következő generációra is átörökíti a hátrányokat.

A legtöbb esetben a roma nők nem képesek szabadon meghozni az életüket leginkább meghatározó döntéseiket, és így akadályoztatva vannak, hogy gyakorolják alapvető emberi jogaikat. A roma közösségekben távolról sem valósul meg a nők és férfiak közötti egyenlőség. A lányokat szüleik gyakran kiveszik az iskolából, hogy a fiatalabb testvéreikre vigyázzanak és más háztartási feladatokat lássanak el. Sok roma lány még gyermekként megházasodik, amely hátrányos hatást gyakorol az egészségükre, iskoláztatásukra, és a gazdasági lehetőségeikre. Gyermek helyett feleségként és anyaként tekint rájuk saját közösségük, amely olyan felelősségnek és veszélyeknek teszi ki őket, amelyekre sem testileg, sem lelkileg nem állnak készen, miközben oktatási és munkaerőpiaci lehetőségeiket is jelentősen beszűkíti.

Röviden, a nemek közötti egyenlőség céljait, mint az alapvető jogok érvényesülését, a gazdasági függetlenséget, a magán-és szakmai élet összeegyeztetését, az egyenlő képviseletet, a nőkkel szembeni erőszak felszámolását, és a sztereotípiák megszüntetését, messze nem értük még el.

Az Európai Parlament jelentése az Európai Roma Stratégiáról -, melynek én voltam az előadója - kiemelt figyelmet fordít a roma nők jogaira és számos ajánlást is megfogalmaz. Az egyik legfontosabb javaslat, hogy a Bizottságnak és a tagállamoknak megbízható statisztikai adatokat kell gyűjteniük, elemezniük és közzétenniük nemek szerinti bontásban, hogy képesek legyünk helyesen értékelni és frissíteni a stratégiát, illetve mérni a stratégia keretében megvalósuló projektek és beavatkozások roma nőkre gyakorolt hatásait. A dokumentum továbbá felhívja az összes érdekelt felet, hogy horizontális prioritásként juttassák érvényre a roma nők helyzetének javítását az uniós keretstratégia minden kiemelt területén, valamint a tagállamokat, hogy biztosítsák a roma nők részvételét a stratégia előkészítése, a végrehajtása, nyomon követése és értékelése során.

A kutatások azt mutatják, hogy a megfelelő gazdasági lehetőségeket biztosítása, és az iskolai végzettség emelkedése a korai házasságok csökkenését eredményezi. Ha a lányoknak van munkalehetőségük, akkor a keresetükkel is hozzájárulhatnak a háztartáshoz és így mind a szülők, mind maguk a lányok érdekeltté válnak abban, hogy az oktatásra tekintettel elhalasszák a házasságot. A pénzügyi ösztönzők azonban önmagukban nem képesek kiküszöbölni a korai házasság gyakorlatát. A nézeteknek és attitűdöknek, maguknak a közösségeknek kell megváltozniuk, amelyhez elengedhetetlen, hogy jól képzett és elkötelezett roma vezetőktől és civilszervezetektől kaphassanak segítséget.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet és eredményes konferenciát kívánok Önöknek!

2012. március 7., szerda

Zárónyilatkozat


„A roma nők társadalmi helyzete és felemelkedési lehetőségei –
avagy mit tehetnek értük a civil szervezetek?

KONFERENCIA ZÁRÓNYILATKOZAT


A Zonta International nemzetközi női szervezet magyar klubjai elkötelezettek a magyarországi és közép-európai roma nők társadalmi felzárkózása iránt.
Meggyőződésünk, hogy a családok erejét főként a nő, a feleség, az anya biztosítja, ezért a roma nők nehéz helyzete gyermekeik és családjuk hátrányát is jelenti.
Mindez arra kötelez minket, Zontiánokat, akik a nők felemelkedéséért világszerte küzdünk, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Zonta európai és nem európai tagjai is értesüljenek a magyar és európai roma nők helyzetéről.
A roma nők oktatása és előbbre jutásának elősegítése, az európai társadalmakon belüli felemelkedése és megbecsülése érdekében elhatározzuk, hogy kihasználjuk a Zonta nemzetköziségében rejlő, országokon átívelő hatását, egyúttal élünk az Európai Unió által 2011-ben elfogadott Roma Stratégiában megfogalmazott lehetőségekkel.
Beszámolót és javaslatokat megfogalmazva a Zonta International District 14, Area 05 tagszervezeteiként a Zonta nemzetközi fórumai elé tárjuk kezdeményezéseinket a roma nők helyzetének javítása érdekében.

Budapest, 2012. március 3.
 Zc Budapest,  Zc Hévíz Régió, Zc Szombathely, Zc Veszprém

Konferenciánk fotói




Múlt szombati konferenciánk fotói az alábbi linkeken tekinthetők meg:

Karip Eta fotói: https://plus.google.com/u/0/photos/114282601827127522187/albums/5716665518643295377

Szentgyörgyi István fotói: https://plus.google.com/u/0/photos/114282601827127522187/albums/5716666361630496801


2012. február 20., hétfő

Konferencia-meghívó


MEGHÍVÓ

a Zonta Club Budapest City Egyesület konferenciájára, amelyet

„A roma nők társadalmi helyzete és felemelkedési lehetőségei –
avagy mit tehetnek értük
a civil szervezetek?
címmel rendezünk

2012. március 3-án, szombaton
a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában
(Budapest, Arany János utca 1.)

Program:
9.30-10.00. – regisztráció
10.00-11.40. – előadások
11.40-12.00. – kávészünet
12.00-13.30. – kerekasztal-beszélgetés
13.30. – a konferencia záródokumentumának elfogadása

Részletes program:

Előadások

10.00-10.10. – Köszöntő, konferencianyitó
dr. Győri Judit elnök, Zonta Club Budapest
10.10-10.30. – A cigány kérdés nem cigány kérdés!
                            Dr. Rosivall László professzor, Semmelweis Egyetem
10.30-10.40 – Mit tesz a Zonta a cigány nőkért és családokért?
                            Sulákné Hontai Mária elnök, Zonta Club Veszprém
10.40-11.10. – Ahová vajas kenyeret hoz a Jézuska
                            Milibákné Veres Erika igazgató,
Máltai Óvoda és Általános Iskola, Tarnabod
11.10-11.40. – A Felzárkózási Stratégia roma női vonatkozásai
Kissné Oláh Anita, egyházi és civil kapcsolati koordinátor
KIM Társadalmi Felzárkóztatásért Felelős Államtitkárság

Kerekasztal-beszélgetés

Mit jelenthet és miképp valósulhat meg a társadalmi felemelkedés
a roma nők körében?

moderátor: Szabóné Kármán Judit romológus, egyetemi oktató
résztvevők: előadóink, valamint
Balogh István Szilveszter műsorvezető, képviselő, Józsefvárosi Önkormányzat
Dr. Ferencz Orsolya képviselő, Józsefvárosi Önkormányzat
Hofher József jezsuita szerzetes
Torda Kata kutató